Kursy Angielskiego Rzeszów

Pizza jako motywacja do pracy?

Pizza jako motywacja do pracy?

Okazuje się, że system motywujący pracowników do bardziej efektywnej pracy sprawdza się niezależnie od tego czy jest w formie premii, podwyżki, czy też ... regularnej dostawy pizzy! Wydaje się dość abstrakcyjne? Niekoniecznie jeśli przeczytasz jaki eksperyment przeprowadzono w jednej z firm.

Otóż właściciele fabryki Intel, największego na świecie producenta układów scalonych i mikroprocesorów komputerowych, mającego swoją siedzibę w Izraelu, przeprowadzili pewien "motywujący" eksperyment. Otóż wysłali jasny komunikat do swoich pracowników, w którym to określili, że jeśli w konkretnym dniu złożą określoną liczbę procesorów, to będą mogli wybrać jedną z trzech specjalnie przygotowanych nagród. Wśród nich znalazła się oczywiście premia gotówkowa, pochwała i miłe słowa lub ...pizza.

pizza w pracy

Okazało się, że największą motywacją okazała się właśnie ta ostatnia możliwość, czyli pizza. Produkcja całego zakładu w związku z tym wzrosła aż o 6,7%, ale tuż za nią, bo aż 6,6% zyskały pochwały. Co dziwne najmniej, bo tylko o 4,9% podniosła się poprzez bonus pieniężny. Po kilku dniach wyniki się nieco zachwiały i pracownicy, którzy wybrali premię pieniężną jako sposób na motywację, zmniejszyły swoją efektywność aż o 13,2%. Po podsumowaniu całego eksperymentu okazało się, że najlepszym czynnikiem motywującym były pochwały i komplementy.

Oczywiście obok tego eksperymentu nie mogli przejść obojętni uczeni z wyższych uczelni. Tak też zdanie na ten temat wypowiedział profesor Dan Ariely z Uniwersytetu Duke'a w Północnej Karolinie, który również opisywał metody motywacji w swojej naukowej książce. Stwierdził on, że eksperyment wygrałaby pizza, gdyby była ona nagrodą po zakończonym dniu pracy a nie podawana w jej trakcie lub nawet przed. Zauważył również, że takie eksperymenty mogą dać prawdziwe wyniki tylko wtedy, gdy są przeprowadzone w miejscu gdzie panuje dobra atmosfera pracy i pracownicy otrzymują regularne wypłaty. Tak czy inaczej każdy sposób na motywowanie do pracy jest dobry. A Was zmotywowała by nagroda w postaci pizzy? 🙂